Az Egyesült Államok, Oroszország és Ukrajna között tervezett béketárgyalásokból várhatóan kizárják Európát, bár előzetesen konzultálnak vele - derül ki Donald Trump ukrajnai különmegbízottjának nyilatkozatából. A bejelentés aggodalmat keltett az európai vezetők körében, akik attól tartanak, hogy az USA olyan megállapodást köthet, amely hosszú távon nemcsak Ukrajna, hanem Európa biztonságára is hatással lehet - tudósított a The Guardian.
Volodomir Zelenszkij ukrán elnök közölte, hogy Ukrajna csak olyan békeszerződést fogad el, amely az ország részvételével valósul meg. Emellett Zelenszkij arra ösztönözte az európai vezetőket, hogy hozzanak létre egy közös európai haderőt, írja a Reuters.
Elfogadták Szentkirályi Alexandra lemondását a főpolgármester-jelölti posztról - mondta Orbán Viktor a TV2 Tényeknek. A miniszterelnök most először szólalt meg azóta, hogy a Fidesz jelöltje visszalépett a választástól és támogatóinak azt mondta: Vitézy Dávidra adják a voksukat.
Olaszország külügyminisztere, Antonio Tajani a múlt hónapban arról nyilatkozott az olasz La Stampa hírlapnak, hogy az Európai Uniónak szüksége lenne egy saját hadseregre. Más EU-s tagállamok egy jelentős része viszont elutasítja az ötletet.
Az utóbbi időben egyre többen hangsúlyozzák egy közös európai haderő létrehozásának szükségességét, amelynek indokaként általában a biztonsági kihívások megnövekedését nevezik meg. Egyre erősebb azonban az a narratíva is, hogy Európa egyszerűen nem engedheti meg magának, hogy védelmi szempontból kizárólag az egyes nemzetek saját haderejeire, illetve a NATO-n keresztül az Egyesült Államokra támaszkodjon. Bár az EU-tagok többsége egyetért abban, hogy a közösségen belüli védelmi együttműködés erősítése szükséges, ennek mértékét illetően már nézeteltérés mutatkozik a kontinens két legerősebb állama, Németország és Franciaország között. Külön bonyolítja a helyzetet a NATO és az Egyesült Államok lehetséges reakciója egy esetleges európai stratégiai autonómia kapcsán védelmi szempontból.
Franciaország és Németország hétfőn bemutatja az eurózóna költségvetésének tervezetéről készült közös javaslatát az euróövezeti országok pénzügyminisztereinek (Eurogroup) brüsszeli találkozóján.
Elutasította a közös európai hadsereg létrehozásáról szóló indítványokat Mark Rutte holland kormányfő pénteken, és hangsúlyozta, hogy országa védelempolitikájának a jövőben is a NATO marad a sarokköve.
Az AfD 1 százalékponttal marad csak el a választásokon győztes erőtől.
Előtte azonban több fontos makroadat is érkezik.
Fontos üzeneteket mondott két brit politikai vezető.
Cikkünk folyamatosan frissül a háború eseményeivel.
Jöhetnek a kis moduláris reaktorok?
Nagy baj lehet, ha nem sikerül lokalizálni a száj- és körömfájás betegséget.
Sok ínyenc a bárány fejét akarja, sőt igazi különlegességnek számít az állat szeme is.